​Pakistani teston raketën Babur me distancë 490 km – Alsat

Ushtria pakistaneze konfirmoi sot se ka provuar me sukses një raketë balistike tokë-tokë me rreze të shkurtër të aftë për të goditur objektiva tokësorë dhe detarë me saktësi të lartë deri në 490 kilometra, raporton AP.

Babur u lansua me sukses nga një automjet me raketa moderne dhe se presidenti pakistanez Arif Alvi, kryeministri Imran Khan dhe udhëheqja ushtarake e vendit uruan shkencëtarët dhe inxhinierët për një nisje e suksesshme.

Programi bërthamor dhe raketor i Pakistanit ka për qëllim kryesisht parandalimin e kërcënimeve nga India fqinje dhe të dy kombet kanë armë bërthamore dhe kanë zhvilluar dy nga tre luftërat e tyre mbi rajonin e Kashmirit, i cili është i ndarë midis tyre dhe për të cilin të dy vendet pretendojnë të drejtat, tha agjencia.

The post ​Pakistani teston raketën Babur me distancë 490 km appeared first on Alsat.

LEXO EDHE:

Back to top button