fbpx

Njoftim për kosovarët që jetojnë në Gjermani

0
Në koordinim me Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Disaporës së Republikës së Kosovës dhe bazuar në vendimin e Qeverisë së Gjermanisë dhe Kryeministrave...

Fantastike: Arrin në Kosovë testi amerikan që zbulon koronavirusin për pak minuta

0
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë miratuar disa teste për COVID-19, në mesin tyre kemi edhe testin e shpejtë (rapid testing), që mundësojnë testimin...

Sonte asnjë rast pozitiv me koronavirus në testimin e dytë

0
Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se sonte në testimin e dytë të mostrave që dyshohej se janë infektuar me...

Presidenti Thaçi i kërkon Vetëvendosjes mandatar të ri për kryeministër

0
Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, përmes një letre zyrtare i ka kërkuar Kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje një emër të ri për ta mandatuar si...

Flet shoferi i linjës Kosovë-Gjermani i cili i infektoi edhe 11 njerëz të tjerë

0
Shoferi i autobusit, B.M. nga fshati Topanicë e Kamenicës, i cili rezultoi pozitiv me koronavirus të hënën, dyshohet se ka infektuar 11 banorë të...

Bëhet tollovi në një shtëpi në Gjilan, vëllai rrah vëllain e tjetri rrah bashkëshorten

0
Dy persona të dyshuar janë arrestuar në Gjilan, pasi që të njëjtit patën mosmarrëveshje familjare. Njëri nga të dyshuarit ka sulmuar fizikisht vëllain e tij,...

Thaçi: Kurti ka bërë shkelje të rëndë kushtetuese

0
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në emisionin Pressing të T7, ka thënë se kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë...

​Nga java e ardhshme mësimi online do të fillojë 8 orë në ditë

0
Kryeministri në detyrë Albin Kurti së bashku me Ministren në detyrë të Arsimit, Hykmete Bajramin, kanë vizituar Shkollën Model “Qamil Batalli” në Prishtinë, për...

Haradinaj godet Kurtin: Unë kam shkarkuar shumë ministra, por s’jam rrëzuar vetë!

0
Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se edhe gjatë negocimit për koalicion në mes VV e LDK-së është parë qartë se Albin Kurti...

13 raste të reja me koronavirus, 4 të tjerë njoftohet se janë shëruar

0
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 13 raste të reja me koronavirus në vend. Numri i të...

Ndërron jetë edhe një paciente, 5 të tjerë lëshohen në kurim shtëpiak

0
Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, njoftoi sot edhe për një viktimë. Bëhet fjalë për një paciente të moshës 65 vjeçare e cila vuante edhe...

Gazetarët të përkrahen me 300 euro, kurse pronarët me 400 euro për tre muaj

0
Instituti i Medies të Kosovës ka kërkuar nga qeveria në detyrë e Kosovës që të përkrah gazetarët me nga 300 euro për 3 muaj,...

Kurti letër Thaçit: Më vjen mirë që u takuam sot, për COVID-19 jemi në...

0
Kryeministri në detyrë pas takimit që ka pasur me presidentin  vendit Hashim Thaçi, i k dërguar një letër, duke i thënë se e  falënderon...

Kadri Veseli: Duhet Qeveri e re, PDK-ja mbetet në opozitë

0
Kreu i PDK’së Kadri Veseli ka folur pas takimit që pati me presidentin e vendit Hashim Thacin, raporton Gazeta Express. Para mediave, shefi i PDK’së...

Kurti gjatë kohës së VLAN’it në vitin 2014: Rëndësi ka kush e ka shumicën...

0
Kur PDK pretendonte të formonte Qeverinë, pasi i fitoi zgjedhjet e vitit 2014, lideri i VV’së, Albin Kurti, deklaronte se në republikën parlamentare e...

Hiqet taksa, vendoset reciprociteti me Serbinë

0
Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur në konferencë për medie se taksa ndaj produkteve serbe do të hiqet tërësisht...

Dy infermiere kosovare infektohen me koronavirus

0
        Janë testuar pozitiv edhe dy infermiere të Klinikës Infektive në QKUK me koronavirus Covid-19. Lajmin e ka konfirmuar sot edhe infektologu Prof. Salih Ahmeti.     Po mund...

Presidenti Thaçi mund të dënohet me 5 vjet burgim

0
Interpretimi i ligjshmërisë së vendimeve të Qeverisë dhe thirrja që qytetarët të mos i zbatojnë vendimet e saj e kanë shtyrë Ministrinë e Punëve...

21 vite nga mobilizimi i UÇK-së

0
Ushtria Çlirimtare e Kosovës, pikërisht më 31 mars 1999, pati vendosur për një mobilizim të përgjithshëm për përballimin e ofensivës serbe dhe çlirimin përfundimtar...

300 euro si ndihmë nga Qeveria përveq policëve dhe mjekëve do t’i marrin edhe...

0
Qeveria në Detyrë e Kosovës ka miratua palon emergjente fiskale. E në pikën 1.6 të këtij vendimi thuhet që ndihmë prej 300 eurosh përveq policisë,...

Lajm i madh nga Halil Kastrati, 1000 pako gati për Maqedoni

0
Lajm i madh! 1000 pako gati per Maqedonin e Veriut Nga neser fillon shperndarja e pakove ushqimore ne shume komuna te Maqedonis se Veriut Te gjitha pakot...

Nëse iu skadon viza Shengen në Gjermani, duhet të ndiqni këto procedura

0
Të gjithë shtetasit e Kosovës që janë në Gjermani dhe u skadon ‘Viza Schengen’ apo ‘Viza’ të formave tjera- këto mund t’i zgjasin ku...

Shërohen nga koronavirusi, këngëtari Muhamet Sejdiu dhe bashkëshortja e tij

0
Indeksonline ka raportuar ekskluzivisht për çiftin nga Gjakova, këngëtarin e njohur kosovar, Muhamet Sejdiu dhe gruan e tij që kishin dalur pozitiv në testet...

Veseli tregon pse PDK votoi për rrëzimin e Qeverisë Kurti

0
Kryetari i PDK-së Kadri Veseli ka deklaruar se rënia e Qeverisë Kurti ishte si rezultat i përçarjes së partnerëve të koalicionit qeverisës. Ai në emisionin...

Edhe 12 raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 106 numri i...

0
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë konfirmoi të hënën mbrëma edhe 12 raste të të prekurve me virusin COVID-19. Sipas institutit 5 raste janë...

Rrëzimi i qeverisë Kurti: Vjen edhe një reagim i papritur nga partia e Merkelit

0
Votimi i rrëzimit të Qeverisë Kurti e ka vendosur Kosovën në një situatë të vështirë politike në kohën e një krize të shkaktuar nga...

Kurti nga ballkoni i Kryeministrisë: Kjo është situata më serioze që pas luftës në...

0
Kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti u është adresuar sonte qytetarëve të vendit në kohën kur vendi sikurse e gjithë bota po përballet...

Der Spiegel: Politikanët vendës dhe administrata amerikane e rrëzuan Kurtin për dy arsye

0
Revista e njohur gjermane “Der Spiegel”, thekson se politikanët vendës dëshironin ta hiqnin qafe Albin Kurtin për shkak se ai paralajmëroi një luftë të...

Arrestohet kosovari që gënjeu në Fb se është infektuar me koronavirus

0
Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person, i cili kishte gënjyer se është infektuar me koronavirus, raporton Express. Përmes raportit 24 orësh,...

Media Gjermane: Grenell e ndihmoi LDK-në për ta rrëzuar Kurtin, ja cili është plani...

0
I dërguari Ballkanik i Donald Trump Grenell rrëzon qeverinë e shtetit të Kosovës për shefin e tij. Gjithçka duket e lejuar nëse është e...

Kurti: Kriminelët serbë që kryen vrasje në Kosovë janë ende të lirë

0
Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka kujtuar masakrën e Izbicës dhe maskarën e familjes Bogujevci nga Duriqi i Podujevës. Kurti thotë se ata që i...

Kurti: E kam shikuar Grenellin në sy, por nuk i kam thënë që do...

0
Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar në natën e së premtes, pasi i dërguari i posaçëm i presidentit amerikan Donald Trump,...

Grenell: Kurti më shikoi drejt në sy dhe më tha se do ta heqë...

0
Emisari i Presidentit Amerikan në bisedimet Kosovë –Serbi Richard Grenell,në një intervistë për T7 ka zbuluar detaje të bisedave me Kryeministrin në dorëheqje Albin...

Ky është personi që e kërcënoi me jetë Hashim Thaçin

0
Një person ka kërcënuar me jetë presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin. Bëhet fjalë për Kujtim Pecin nga Mitrovica, i cili është arrestuar mbrëmë. I arrestuari është...

LAJMI I FUNDIT: Vdes personi i parë në Kosovë me COVID-19, është nga Podujeva

0
Plaku 82- vjeçar nga komuna e Podujevës është personi i parë që ka vdekur nga koronavirsui në Kosovë. Rastin e ka konfirmuar vetë djali i...

Doktori i njohur shqiptar propozon që Qeveria të ndajë së paku 100 euro për...

0
Doktori i njohur, Gani Bajraktari ka bërë një propozim për qeverinë. Ai ka thënë se duke qenë se jemi në një situatë kaotike për...

Mesazhi i Kurtit në këto kohë të vështira

0
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti u ka bërë thirrje edhe njëherë qytetarëve që të qëndrojnë në shtëpi dhe të parandalojmë kështu hapjen e pandemisë...

Pamje ekskluzive: Kosovari i futur në karantinë tenton të ikë nga konviktet

0
Një person ka tentuat të ikë nga karantina, konvikti i studentëve në Prishtinë. Indeksonline ka siguruar pamje ekskluzive ku policia ndalon këtë person. Ndryshe, të izoluar...

Kryhen 16 analiza, s’ka sot raste me koronavirus në Kosovë

0
  Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se sot janë testuar 16 mostra të dyshuara për virusin Covid-19 dhe të gjitha kanë dalë negative Në...

Ministri Vitia: Dy ilaçe janë treguar efektive kundër Covid 19, i kemi kontaktuar prodhuesit

0
    Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, thotë se janë porositur 7000 teste shtesë dhe dy lloje të barnave që, sipas tij, kanë rezultuar si ndihmuese për...

Mustafa: S’kam bashkëpunuar me Thaçin, kam pasë vetëm një bisedë në telefon dje

0
Kryetari i LDK-së Isa Mustafa ka njoftuar se LDK-ja do të iniciojë mocion mosbesimi për qeverinë Kurti. Ai tha se këtë e kanë diskutuar në...

Milaim Zeka: Albin Kurti duhet të dalë dhe të japë dorëheqje

0
Ish-deputeti i Kosovës, Milaim Zeka, tha se ka informata të sakta se ka një javë që kur kryeministri Albin Kurti është bindur se kjo...

Serwer i shkruan Thaçit: Keni plan ta ndani Kosovën prandaj doni ta rrëzoni Albin...

0
Presidenti i Kosovës Thaçi i është përgjigjur postimit të Shawn Byrnes në Peacefare.net të ditës së shtunë me këto cicërime (tweets): Hashim Thaçi @ HashimThaciRKS...

Mjekëve të Infektivës iu çojnë flija dhe mantia si dhuratë për falënderim (VIDEO)

0
Sot dikush u kujdes që personeli mjekësor në Klinikën Infektive mos të kenë uri. Atyre u dërgoi flija e ushqime tradicionale, njofton kk. Edhe pse e...

Qytetarët në luftë për të blerë miell (VIDEO)

0
Qytetarët po luftojnë për të arritur të blejnë miell nëpër marketet e Kosovës, që nga marrja e masave në vend për shkak të virusit...

Veseli: Kurti, pas mesnate miratoi rezolutë për të shkuar në dialog me Vuçiqin

0
Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka reaguar për mënyrën e shfrytëzimit të gjendjes pandemike nga kryeministri Albin Kurti, për të miratuar...

Kryeministri pranon se dështoi ta largojë pjesërisht taksën sherri i LDK-së

0
Shefi i Qeverisë, Albin Kurti ka kërkuar falje pse s’e ka hequr një pjesë të taksës që ka pasur të nisë së zbatuari nga...

Ferizaji mbyll sonte 15 motele, shkak koronavirusi

0
Inspektoriati i Ferizajit sonte i ka mbyllur 15 motele , si shkak i koronavirusit. Lajmi u bë i ditur përmes një njoftimit në Facebook nga...

Gjuajtje me armë në Prishtinë!

0
Një gjuajtje me armë zjarri sapo ka ndodhur në Prishtinë, afër Xhamisë së Llapit. IndeksOnline mëson se në vendin e ngjarjes ka arritur Policia e...

Ministri i Shëndetsisë së Kosovës konfirmon rastin e 3-të të infektuar me koronavirus

0
Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, në një konferncë për media ka konfirmuar edhe një rast të ri të infektimit me koronavirus. Siç ka treguar ai...

Mbyllen të gjithë kufijtë tokësorë – përveç për shtetasit e Kosovës

0
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës që po mbahet aktualisht ka njoftuar se Qeveria ka vendosur që të mbyllen...

Kosovarët që kanë mbetur në shtetet e tjera, kanë veç edhe sot afat të...

0
Të gjithë kosovarët ë kanë mbetur nëpër shtetet e huaja, kanë marrë një njoftim. Aty u lejohet vetëm edhe sot që të udhëtojnë për...

Mbyllet pika kufitare Kosovë-Shqipëri

0
Pikat kufitare me Shqipërinë janë mbyllur sot në orën 6 të mëngjesit Me vendim të Qeverisë shqiptare, si masë mbrojtëse ndaj koronavirusit, pikat do të...

S’ka koronavirus në Kosovë, 11 të dyshuar dolën negativ

0
Gjatë ditës së sotme, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka marrë informatë nga Klinika Infektive e QKUK-së për njëmbëdhjetë raste të...

Nga nesër pezullohen fluturimet nga Gjermania, Franca, Zvicra e Italia drejt Kosovës

0
Ministri i Infrastrukturës, Lumir Abdixhiku, ka bërë të ditur se sot është marrë vendim që të pezullohen përkohësisht të gjitha fluturimet për zonat me...

Nëse vëreni ngritje të çmimeve nëpër markete ose barnatore, kontaktoni këtë numër

0
    Nëpër rrjetet sociale po shpërndahet një numër telefoni përmes të cilit po bëhet thirrje që të paraqiten rastet ku qytetarët po hasin në ngritje...

Zyrtare: Qeveria e Kosovës ndërpret mësimin deri më 27 mars (dokument)

0
Qeveria e Kosovës në mbledhjën që mbajti para pak minutave mori masa kundër koronavirusit duke pezulluar mësimin deri më 27 mars. Gjithashtu në mbledhjen e...

Albin Kurti pret që para 7 majit të hiqen vizat

0
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka shkruar një editorial për gazetën konservatore gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) në lidhje me arritjen e...

Qeveria Kurti: Shërbimi ushtarak i obligueshëm, zgjat 3 muaj

0
Në programin qeverisës që e ka siguruar Koha, është përfshirë edhe zotimi i kryeministrit Albin Kurti, për ta bërë shërbimin ushtarak të obligueshëm. “Shërbimi ushtarak...

Në Kosovë s’ka koronavirus, në më pak se një muaj u testuan 53 të...

0
Për më pak se një muaj 53 persona janë testuar në Kosovë nën dyshimin se janë të prekur nga koronavirusi. Të gjitha mostrat e...

Pamje të rralla të familjes Jashari më shumë se një muaj para sulmit nga...

0
5, 6 dhe 7 marsi janë datat që shënojnë epopenë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Këto ditë shënojnë sulmin e tretë mbi familjen Jashari në...

Thaçi i hidhëruar, nuk shkon në seancën për Epopenë e UÇK-së

0
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ani pse kishte marrë ftesë, sot nuk ka shkuar në seancën solemne të organizuar për 22-vjetorin e Epopesë së...

Zemra e madhe e Halil Kastratit bashkë me bamirësit, ndërtojnë 21 shtëpi në një...

0
Larg politikës dhe aty ku flitet për padrejtësinë e luftës, por gjithmonë afër atyre që kanë nevojë të jetojnë një jetë më të dinjitetshme,...

Vdekja e zviceranit në Prishtinë, çfarë po heton prokuroria

0
    Në rrethana ende të panjohura, pasditen e së hënës në një hotel në Prishtinë u gjet trupi i pajetë i një 61-vjeçari. Departamenti për...

Konjufca e kërkon largimin e Vlora Çitakut e 6 ambasadorëve të tjerë

0
Ministri i Punëve të Jashtme, Glauk Konjufca, ka marrë vendim për rikthimin e disa ambasadorëve siç ka thënë ai politik. Në mesin e tyre...

Varroset veterani i UÇK-së Qerim Kelmendi në Gllogjan

0
Ish-luftëtari i UÇK-së, Qerim Kelmendi, është varrosur në Gllogjan të Deçanit te Kompleksi Memorial. Ai u varros nga ushtarët e FSK-së në orën 15:00 nga...

BE ia shpjegon Kurtit: Vizat hiqen kur të plotësohen kushtet

0
Albin Kurti po kërkon që të shpërblehet me liberalizim të vizave nga Bashkimi Evropian para Samitit të Zagrebit. Këtë favor kreu i Qeverisë po...

17 vjeçarja nga Gjilani u detyrua nga i dashuri të kryejë marrëdhënie seksuale me...

0
Do të martohej po atë datë. Por një 17 vjeçare nga Gjilani nuk deshi të martohej me personin që ishte e fejuar, dhe kishte...

Vuçiq e quan mashtrues Kurtin, tregon pse e mori mbrëmë vendimin për taksën

0
Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, e ka quajtur si kalkuluese lëvizjen e djeshme të kryeministrit Albin Kurtit, i cili mori vendim për heqje të...

OVL e UÇK-së, kërkon zbardhjen e vrasjes së Qerim Kelmendit

0
Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së ka reaguar ashpër në lidhje me vrasjen e pastaj djegien e luftëtarit të orëve të para të...

BOTA

EKSPERTI PARASHIKON SE SA KOHË MUND TË ZGJASË PANDEMIA: “KJO DO...

0
  Dyshimet vazhdojnë të rriten për shkak të numrit të të sëmurëve, të të vdekurve, të të rikuperuarve dhe të rasteve të reja me coronavirus...

Duket sikur na ka ardhur fundi i botës

KOSOVA

Konfirmohet se Beogradi dërgoi personel shëndetësor në Kosovë (Video/Dokument)

0
Kosova po përballet me pandeminë COVID-19, ku numri i të infektuarve ka shkuar mbi 100 teksa një person humbi jetën e 16 nga të...

Njoftim për kosovarët që jetojnë në Gjermani