fbpx

Konfirmohet se Beogradi dërgoi personel shëndetësor në Kosovë (Video/Dokument)

0
Kosova po përballet me pandeminë COVID-19, ku numri i të infektuarve ka shkuar mbi 100 teksa një person humbi jetën e 16 nga të...

Ekskluzive: Kompania turke që po prodhon vaksinën kundër Koronavirusit është pronë e shqiptarëve nga...

0
Shkencëtarët turq besojnë se janë pranë zbulimit të vaksinës për covid-19. Hulumtuesit në firma e njohur botërore e prodhimeve të barnave ‘Abdi Ibrahim’ thonë se...

Punonjësja në Poliklinikën Çair del pozitive ndaj koronavirusit, bëhet dezinfektimi i objektit

0
Një e punësuar në Poliklinikën Çair është e prekur nga koronavirusi dhe menjëherë është vendosur në izolim, me ç’rast është bërë edhe dezinfektimi i...

Duket sikur na ka ardhur fundi i botës

0
Nga Christofer J.Scalia Një burim i besueshëm lehtësimi gjatë kohërave të vështira, është dëgjimi i historive nga njerëz që na thonë se dikur ka qenë...

Për të parandaluar përhapjen e këtij virusi të tmerrshëm nevojiten masa shtesë mbrojtëse edhe...

0
  Pasi propozoi tamponat e përhapur në Veneto, një ide që duket se funksionon në numër të plotë, virologu italian Andrea Crisanti propozon një veprim...

Krim në mes të Francës, një burrë vrau me thikë dy persona në radhën...

0
Një burrë vrau dy persona me thikë dhe plagosi gjashtë të tjerë, në një bulevard në qendër të qytetit Romans-sur-Isère, në rajonin e Drôme....

Numri më i rëndë ditor në Mbretërinë e Bashkuar, me 708 të vdekur më...

0
Mbretëria e Bashkuar regjistroi 708 vdekje të tjera nga pacientët Covid-19 brenda një dite, raporti më i keq ditor, i cili konfirmon përshpejtimin e...

Ndihem e kërcënuar nga Koronavirusi. Si të fle mirë?

0
Pacienti: Ndihem e kërcënuar nga Koronavirusi. Si të fle mirë? Përgjigjet mjeku i përgjithshëm: Gjumi është një ndër elementët më të rëndësishëm për shëndetin tonë dhe të...

Ekspertët: Raftet e dyqaneve nuk do të mbeten bosh…

0
Në ditët më të hershme të Koronavirusit, supermarketet lokale dukeshin si një ëndërr e keqe për shumë njerëz. Teksa hyje brenda dyqaneve gjëja e...

Virusi pezullon prodhimin e birrës Corona

0
Grupi Modelo, e cila është kompania që prodhon birrën e famshme Corona, ka njoftuar se ka pezulluar përkohësisht prodhimin e këtij produkti për shkak...

Nëse i keni këto tri simptoma njëkohësisht, mund të keni probleme

0
  Meqenëse coronavirusi është sëmundje e re, simptomat ende janë temë e cila nuk është e hulumtuar në tërësi Shkencëtarët e New York University me analizën...

Raporti suedez: Ja kur arrihet piku i koronavirusit në Ballkan! Shqiptari që jeton në...

0
Shqiptari që jeton në Suedi, Jurgen Malaj, tha në një lidhje me “Skype” për News24 se suedezët po e presin me qetësi këtë situatë,...

Filipçe: Koronavirusi me siguri do të përfundojë me ndonjë formë të imunitetit kolektiv

0
Koronavirusi me siguri do të përfundojë me ndonjë formë të imunitetit kolektiv, për momentin janë duke u grumbulluar më shumë të dhëna, është duke...

Aksion policor në Çair

0
Policia e Shkupit, më urdhër paraprak të gjykatës, më 4 prill ka bastisur shtëpinë dhe hapësirat e tjera të personit me iniciale B.Z, 29...

Maqedoni / 53 raste të reja me koronavirus, 5 persona kanë ndërruar jetë

0
Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë diganostifikuar edhe 53 raste të reja me koronavirus, ndërsa pesë persona kanë ndërruar...

Tetovë, numri i të infektuarve mbërrin në 17

0
Në Tetovë numri i të infektuarve nga koronavirusi ka mbërritur në 17. Nga Instituti për Shëndet Publik thonë se virusi përhapet për shkak të...

Terapia që po aplikon Gjermania ndaj coronavirusit, që mund të shpëtojë jetë

0
Plazma e personave të shëruar nga coronavirusi, përmban disa antitrupa që mund të ndihmojë njerëzit e infektuar me Covid-19 dhe që ndodhen në gjendje...

​Koronovirusi “preferon” të ftohtin e thatë

0
Koronovirusi preferon të ftohtin e thatë, ndërsa përhapet më pak në klimat shumë të nxehta dhe të lagështa. Ky është zbulimi i dy studiuesve...

Si e ndaloi gjenerali amerikan përhapjen e COVID-19?

0
Vepro herët, me të gjithë forcën”, kjo është këshilla që jep Gjenerali Robert Abrams për të luftuar koronavirusin. Ai është gjenerali më i lartë...

Nuk e lejoi të dal nga izolimi, 47 vjeçari kafshon infermieren

0
Një 47-vjeçar nga Nigeria, i infektuar me koronavirus, është ndaluar nga policia kineze pasi dyshohet se sulmoi dhe kafshoi një infermiere në fytyrë, në...

Ndërron jetë në Londër ferizajasi, ishte i infektuar nga coronavirusi

0
Pas infektimit nga koronavirusi, ka ndërruar jetë edhe një kosovar tjetër. Indeksonline mëson se bëhet fjalë për Naser Ramadanin, i cili ishte nga qyteti i Ferizajt. Ai...

OBSH paralajmëron: Lirimi i masave shtrënguese mund të rishfaqë COVID-19

0
Nëse vendet nxitojnë të heqin kufizimet shumë shpejt, koronavirusi mund të rifillojë dhe ndikimi ekonomik mund të jetë edhe më serioz dhe më i...

Në Kumanovë deri tani nga Kovid-19 janë infektuar 85 persona, prej të cilëve 11...

0
Në Kumanovë deri tani janë regjistruar 85 raste të të infektuarve me koronavirus. Vetëm gjatë ditës së djeshme 23 persona kanë qenë pozitiv. Komuna...

Gjatë ditës së djeshme 28 persona janë shoqëruar në polici për mosrespektim të orës...

0
Gjatë ditës së djeshme (3 Prill 2020) 144 persona janë futur në izolim, 51 kanë nënshkruar deklaratë për vetizolim në territorin e Republikës së...

Filipçe: Koronavirusi nuk do të zhduket menjëherë

0
Virusi nuk do të largohet menjëherë, por do të jetë i pranishëm për një kohë të gjatë dhe pandemia do të përfundojë me një...

Spitalet në Itali “kanë nisur të marrin frymë”

0
Italia ka parë të premten disa shenja të përmirësimit të situatës me koronavirus, edhe pse numri i viktimave nga sëmundja që e shkakton koronavirusi,...

Me vendim të Qeverisë, Kumanova futet në karantinë

0
Informacioni i minutave të fundit është se Qeveria ka vendosur që gjatë fundjavës Kumanova të vendoset në karantinë. Nga sonte në orën 21 deri të...

Lajm i fundit: Vdesin edhe dy persona nga Koronavirusi, një nga Tetova, tjetri nga...

0
Ministria e shëndetësisë informon se si pasojë e Koronavirusit kanë ndërruar jetë edhe dy pacientë gjatë ditë së sotme (3 prill 2020). Sipas MSH,...

2 të vdekur dhe 46 raste te reja gjate 24 oreve te fundit ...

0
Ministria e Shëndetësisë njofton se në Klinikën për sëmundje infektive kanë ndërruar jetë dy pacientë. Njëri pacient për të cilin Alsat njoftoi më herët...

Tetovë, infektohet polici, 20 të tjerë në karantinë

0
Fatmir Rexhepi, zëdhënës në Sektorin për Punë të Brendshme, Tetovë, njofton se një pjestarë i policisë ka rezultuar pozitiv në testin për korona virus. Gjithashtu...

Kumanovë, 11 punonjës shëndetësorë infektohen me koronavirus

0
11 punëtorë shëndetësorë nga Spitali i Kumanovës janë infektuar me koronavirus. Tre nga reparti i rentgenit, tre nga reparti i kirurgjisë, një infermiere nga reparti...

Nuk i bindet urdhrit policorë, arrestohet si në filma personi M.A. nga fshati Pirok

0
Mbrëmë rreth orës 22:00 derisa në fuqi ishte ora policore, në një punkt në fshatin Toplicë, zyrtarët policorë kanë sinjalizuar të ndaloj një automjet...

Zaev pranon se Ahmeti ka qenë kundër shkurtimit të pagave në administratë

0
Raportimet e mediave konfirmojnë se BDI nuk ishte dakord me propozimin e Zaev që të gjithë administratorët të marrin 14.500 denarë si masë për...

Lajmi i ri për Covid-19: Personat me peshë të madhe, ndër më të rrezikuarit...

0
Obezët po konsiderohet se janë ndër njerëzit më të rrezikuar të infektohen me Covid-19. Kështu të pakten ka deklaruar qeveria e Britanisë. Sipas tyre, nëse...

Studimi i shkencëtarëve kinez: Macet mund të infektohen nga COVID-19

0
Një studim i realizuar nga Kina, por ende i pashqyrtuar mirë, ka disa lajme shqetësuese për të gjithë adhuruesit e maceve, raporton CNN. Sipas studimit,...

Mbi 1 milion të infektuar në mbarë botën, këto janë 10 vendet me më...

0
Në mbarë botën numri i të prekurve nga koronavirusi ka shkuar në mbi 1 milion persona. SHBA ka numrin më të lartë të personave...

Njeriu më i pasur në botë dhuron 100 milionë dollarë për të ushqyer njerëzit...

0
Jeff Bezos dhe ndërmarrja e tij kanë bërë shumë për të luftuar problemet e shkaktuara nga pandemia e koronavirusit, por tani pronari i Amazon po përdor...

Kjo është letra që presidenti Erdogan u dërgoi kryeministrave të Italisë dhe Spanjës

0
Presidenti Recep Tayyip Erdogan u dërgoi nga një letër kryeministrave Giuseppe Conte të Italisë dhe Pedro Sanchez Perez-Castejon të Spanjës, vende në të cilat...

Njoftim për kosovarët që jetojnë në Gjermani

0
Në koordinim me Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Disaporës së Republikës së Kosovës dhe bazuar në vendimin e Qeverisë së Gjermanisë dhe Kryeministrave...

Fantastike: Arrin në Kosovë testi amerikan që zbulon koronavirusin për pak minuta

0
Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë miratuar disa teste për COVID-19, në mesin tyre kemi edhe testin e shpejtë (rapid testing), që mundësojnë testimin...

Gjermania do të lejojë hyrjen e punëtorëve sezonalë

0
Gjermania do të lejojë që punëtorët e huaj të hyjnë për të ndihmuar në korrjen e frutave dhe perimeve në ferma, njoftoi qeveria gjermane. Ministria...

1 milion raste me koronavirus/ Si mbërritëm deri në këtë pikë

0
Një bilanc i zymtë: në mbarë botën janë regjistruar 1 milion raste me koronavirus. Më shumë se 51 mijë njerëz kanë vdekur dhe 208...

Jo izolim ju lutem, ne jemi suedezë -Është çështje lirie, jo epidemiologjie

0
Nga Fredrik Erixon, Spectator Kush do e kishte menduar se Suedia do përfundonte si vendi i vetëm në Europë ku mund të dalësh për një...

Sonte asnjë rast pozitiv me koronavirus në testimin e dytë

0
Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se sonte në testimin e dytë të mostrave që dyshohej se janë infektuar me...

Ky është rejtingu i partive në Maqedoni sipas anketës së NDI

0
Instituti amerikan NDI (Instituti Nacional Demokratik) dhe TIM Instituti kanë zhvilluar një anketë për zhvillimet në Maqedoninë e Veriut duke pasur në fokus edhe...

Zaev: Ne kemi kapacitete dhe burime për ta tejkaluar këtë krizë

0
Republika e Maqedonisë së Veriut ka kapacitet dhe resurse për të kapërcyer krizën shëndetësore dhe ekonomike të imponuar nga përhapja e koronavirusit, konsideron kryetari...

Gostivari pastrohet nga Koronavirusi, pacientja e vetme del negative

0
45 vjeçarja nga Gostivari mund koronavirusin, në testimin e dytë del negativ. “Negativ jam, sapo kam marrë rezultatet”, i tha ajo Tv Globit. Ajo tani lëshohet...

Maqedoni, foshnja e gruas me COVID-19 del negativ në testimin për coronavirus

0
Ministria e Shëndetësisë njoftoi se ka rezultuar negativ testimi i foshnjës që u lind më 30 mars në Klinikën e Gjinekologjisë në Shkup nga...

Galeria Nacionale me përkujdesje aktive ndaj personave me aftësi të kufizuar

0
Galeria Nacionale e Maqedonisë së veriut edhe sot në këtë situatë që ka përfshirë gjithë botën mundohet në mënyrë sa më të mirë ,...

Spasovski: 250 mijë të punësuar mund të përfitojnë rrogë minimale për muajt prill-maj

0
Pakoja e dytë e qeverisë për t’u përballur me krizën e ekonomike që po vjen nga virusi korona, do të mudësojë për t’i ruajtur...

Shkon në 277 numri i të prekurve me koronavirus në Shqipëri, 16 viktima

0
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri ka njoftuar se numri i personave të vdekur nga Covid-19 është rritur në 16, ndërsa numri...

30 raste të reja me koronavirus, gjithsej 384 të infektuar në Maqedoni

0
Në 24 orët e kaluara janë regjistruar 30 raste të reja me koronavirus në vend, edhe atë 12 në Shkup, tetë në Kumanovë, nëntë...

Presidenti Thaçi i kërkon Vetëvendosjes mandatar të ri për kryeministër

0
Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, përmes një letre zyrtare i ka kërkuar Kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje një emër të ri për ta mandatuar si...

Katastrofë”/ Gates: Të mbyllet gjithçka për 10 javë, nëse duam ta mundim koronavirusin

0
Themeluesi i kompanisë Microsoft, Bill Gates, në një shkrim autorial të botuar në Washington Post, u ka bërë apel autoriteteve në SHBA që të...

72 orët e tmerrshme në Nju Jork: Dyfishohet numri i të vdekurve nga COVID-19,...

0
Numri i të prekurve me COVID-19 në Nju Jork është duke u rritur, në 72 orët e fundit numri i të vdekurve është dyfishuar...

Koronavirusi tregon se Evropa e Amerika s’do të jenë kurrë njësoj!

0
Trajtimi i kësaj krize nga Donald Trump duket se ishte parashikuar. Në mars 2016, Art Caplan, bioetikolog në Universitetin e Nju Jorkut, publikoi një...

Kini kujdes/ Këto janë shenjat që trupi juaj ka mungesë të vitaminës C (Kjo...

0
      Vitamina C është një ushqyesit më efikasë dhe më të mirë për organizmin. e kësaj vitamine janë të larmishme, por prania e saj është e...

Ç’po ndodh? Trump del me deklaratë të jashtëzakonshme për koronavirusin dhe lëshon alarmin

0
  Presidenti Donald Trump ka pranuar hapur se rezervat kombëtare të pajisjeve mbrojtëse që përdorin mjekët dhe infermierët për t’u mbrojtur nga COVID-19 pothuajse kanë...

Nuk do e besoni sa afër e keni laboratorin më të mirë në botë

0
  Nga Rory Sutherland, Spectator Nëse ndonjëherë keni dyshuar se sa i zgjuar është evolucioni, atëherë duhet të kujtoni se mendjeve më të ndritura në planet...

Flet shoferi i linjës Kosovë-Gjermani i cili i infektoi edhe 11 njerëz të tjerë

0
Shoferi i autobusit, B.M. nga fshati Topanicë e Kamenicës, i cili rezultoi pozitiv me koronavirus të hënën, dyshohet se ka infektuar 11 banorë të...

Studim/Toka po pushon nga dridhjet, për shkak të izolimit të njerëzve

0
Shkencëtarët që monitorojnë sipërfaqen e Tokës për dridhje kanë parë një rënie të dukshme të aktivitetit pasi disa qytete hynë në bllokim për të...

Bëhet tollovi në një shtëpi në Gjilan, vëllai rrah vëllain e tjetri rrah bashkëshorten

0
Dy persona të dyshuar janë arrestuar në Gjilan, pasi që të njëjtit patën mosmarrëveshje familjare. Njëri nga të dyshuarit ka sulmuar fizikisht vëllain e tij,...

25 raste të reja me koronavirus, numri i përgjithshëm shkon në 354

0
Një 65 vjeçare nga Labunishti është viktima e 10-të nga virusi korona në vendin tonë. Viktimës në fjalë masa për testin i është marrë...

Thaçi: Kurti ka bërë shkelje të rëndë kushtetuese

0
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në emisionin Pressing të T7, ka thënë se kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë...

Një burrë 49 vjeçar nga Haraçina ndërron jetë, komuna demanton se ka pasur Koronavirus

0
Një burrë i moshës 49 vjeçare nga Haraçina dje ka nderruar papritmas jetë. Mediumet maqedonase kanë shpejtuar të spekulojnë se bëhet fjalë për person...

Lehona e vdekur nga Ohri dhe burri i vdekur nga Manastiri nuk kanë pasur...

0
Rezultatet e dy personave, të cilëve pas vdekjes u janë marrë kampione për testim për Kovid – 19, një burri 66-vjeçar nga Manastiri dhe...

Psikologët tetovarë ofrojnë ndihmë falas për qytetarët për stresin rreth koronavirusit

0
Përfaqësues të Shoqatës së psikologëve, këshilltarëve dhe psikoterapeutëve “Korteks” nga Tetova në bashkëpunim me komunën do t’iu japin ndihmë qytetarëve në drejtim të tejkalimit...

Koronavirusi/ Ulet numri i të vdekurve në Itali

0
  Duket se ka rënë numri i pacientëve që kanë ndërruar jetë në Itali, si shkak i koronavirusit. Gjatë 24 orëve të fundit, në Itali janë...

​Nga java e ardhshme mësimi online do të fillojë 8 orë në ditë

0
Kryeministri në detyrë Albin Kurti së bashku me Ministren në detyrë të Arsimit, Hykmete Bajramin, kanë vizituar Shkollën Model “Qamil Batalli” në Prishtinë, për...

Haradinaj godet Kurtin: Unë kam shkarkuar shumë ministra, por s’jam rrëzuar vetë!

0
Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se edhe gjatë negocimit për koalicion në mes VV e LDK-së është parë qartë se Albin Kurti...

BOTA

EKSPERTI PARASHIKON SE SA KOHË MUND TË ZGJASË PANDEMIA: “KJO DO...

0
  Dyshimet vazhdojnë të rriten për shkak të numrit të të sëmurëve, të të vdekurve, të të rikuperuarve dhe të rasteve të reja me coronavirus...

Duket sikur na ka ardhur fundi i botës

KOSOVA

Konfirmohet se Beogradi dërgoi personel shëndetësor në Kosovë (Video/Dokument)

0
Kosova po përballet me pandeminë COVID-19, ku numri i të infektuarve ka shkuar mbi 100 teksa një person humbi jetën e 16 nga të...

Njoftim për kosovarët që jetojnë në Gjermani