Erdogan: Turqia e gatshme për një axhendë pozitive me BE-në – Alsat

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan tha sot se vendi i tij është i gatshëm të vendosë një axhendë pozitive me Bashkimin Europian, duke përdorur një perspektivë afatgjatë për të ndihmuar rivendosjen e marrëdhënieve me Bllokun.

“Pres që të dërguarit të mbështesin hapjen e një faqeje të re në marrëdhëniet Turqi-BE”, tha Erdoğan në një takim me ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së.

“Është në duart tona të transformojmë me sukses marrëdhëniet BE-Turqi në vitin 2021”, shtoi ai.

Erdoğan përsëriti gjithashtu nevojën që BE të trajtojë kërcënimin e paragjykimeve anti-islame në vendet e tyre, duke shtuar se përveç kërcënimit të sigurisë së gati gjashtë milionë njerëzve në Europë, islamofobia po kthehet në një vrimë të zezë të vlerave europiane.

Pas një viti ulje-ngritjesh, udhëheqësit turq kanë thënë se shpresojnë për përparim në marrëdhëniet me BE-në këtë vit dhe presin që ajo të ndërmarrë hapa të qartë drejt këtij qëllimi.

Turqia është një vend kandidat për anëtarësimin në BE që nga viti 2005, por përparimi drejt anëtarësimit të saj ka ngecur për vite me radhë.

The post Erdogan: Turqia e gatshme për një axhendë pozitive me BE-në appeared first on Alsat.

LEXO EDHE:

Back to top button