Kovid 19 Shqipëri/ 4 viktima, 289 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 4 persona nga COVID-19, ndërsa janë regjistruar 289 raste të reja nga 1402 testime të kryera.

Viktimat e 24 orëve të fundit janë regjistruar; një 37 vjeçar nga Korça pa sëmundje bashkëshoqëruese, një 52 vjeçare nga Mirdita, një 81 vjeçar nga Tirana dhe një 85 vjeçar nga Fier.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 113 raste në Tiranë, 34 raste në Fier, 23 raste në Durrës, 19 raste në Vlorë, 16 raste në Korçë, 12 raste në Shkodër, Elbasan, 10 raste në Krujë, 9 raste në Lezhë, 6 raste në Berat, 5 raste në Kurbin, Pogradec, Dibër, 4 raste në Kuçovë, 3 raste në Patos, 2 raste në Kavajë, Lushnje, Malësi e Madhe, Klos, 1 rast në Mallakastër, Librazhd, Delvinë, Tepelenë, Peqin.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 255 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar. Ndërkohë, janë shëruar 93 qytetarë, duke e çuar në 9957 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

COVID-19 – Statistika (16 Tetor 2020)

Raste të reja ditore                         289

Të shëruar ne 24 orë                      93

Humbje jete në 24 orë                  4

Testime ditore                                  1402

Testime totale          104,804

Raste pozitive                    16501

Raste të shëruara              9957

Raste Aktive                         6101

Humbje jete                          443

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë   3001

Durrës        648

Shkodër     450

Fier                  364

Korçë     342

Lezhë         311

Elbasan       265

Vlorë       224

Berat       182

Kukës          165

Dibër         84

Gjirokastër    65

LEXO EDHE:

Back to top button