Për herë të parë në histori qeveria estoneze do të drejtohet nga një grua – Alsat

Pas rënies së qeverisë estoneze për shkak të një skandali të korrupsionit, dy partitë më të mëdha politike në Estoni arritën një marrëveshje sot mbi formimin e një kabineti të ri.

Qeveria do të drejtohet nga një grua, për herë të parë në historinë politike të këtij vendi baltik.

Këshilli i Partive të Opozitës së Partisë së Reformës së krahut të djathtë të moderuar dhe Partisë Qendër votuan për emërimin e Kaja Kalas si kryeministre.

Marrëveshja përcakton që të dy palët do të marrin shtatë pozicione ministrore, raporton AP.

Presidentja e Estonisë ka qenë Kersti Kalulaid që nga viti 2016, gruaja e parë në këtë pozitë.

The post Për herë të parë në histori qeveria estoneze do të drejtohet nga një grua appeared first on Alsat.

LEXO EDHE:

Back to top button